| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2025, May 13 |
| Status | Available. Released 2025, May 29 |
| PLATFORM | |
| OS | Android 15, up to 7 major Android upgrades, One UI 7 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
| BODY | |
| Dimensions | 158.2 x 75.6 x 5.8 mm (6.23 x 2.98 x 0.23 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Ceramic 2), titanium frame, glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Info | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Type | LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~92.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~513 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Ceramic 2, Mohs level 5 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 200 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3", 0.6µm, multi-directional PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/2.55", 1.4µm, PDAF |
| Features | Best Face, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 - International |
| Info | 1, 2, 5, 7, 25, 28, 41, 66, 71, 77, 78, 257, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - USA |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer |
| Info | Samsung DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3900 mAh |
| Charging | 25W wired, PD, QC2.0, 55% in 30 min 15W wireless (Qi2 Ready) |
| MISC | |
| Colors | Titanium Icyblue, Titanium Silver, Titanium Jetblack |
| Models | SM-S937U, SM-S937U1, SM-S937B, SM-S937B/DS, SM-S9370 |
| SAR | 1.21 W/kg (head) 1.23 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.24 W/kg (head) 1.25 W/kg (body) |
| Price | $ 1,099.99 / C$ 761.75 / £ 578.78 / € 649.00 / ₹ 101,999 |
| EU LABEL | |
| Energy | Class A |
| Battery | 40:05h endurance, 2000 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class C |
| OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 2147084 (v10) GeekBench: 9391 (v6) 3DMark: 6473 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1416 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -26.4 LUFS (Good) |
| Battery | Active use score 12:06h |