| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2024, October 30 |
| Status | Available. Released 2024, November 08 |
| PLATFORM | |
| OS | Android 15, up to 7 major Android upgrades, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| BODY | |
| Dimensions | 162.7 x 77.1 x 8.8 mm (6.41 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 223 g (7.87 oz) |
| Build | Glass front (NanoCrystal Shield), glass back |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM· eSIM + eSIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Info | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 4320Hz PWM, Dolby Vision, HDR Vivid, 1600 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 112.8 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio (~453 ppi density) |
| Protection | NanoCrystal Shield, Mohs level 5 |
| Info | HDR image support |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Info | UFS 4.0 |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.4-2.0, 24mm (wide), 1/1.3", 1.2µm, multi-directional PDAF, OIS 200 MP, f/2.6, 72mm (periscope telephoto), 1/1.4", 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.88", 0.61µm, dual pixel PDAF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR, 10-bit video |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.93", 0.6µm, PDAF TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with large amplitude stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Info | Emergency SOS via satellite (messages and calls) - China only |
| BATTERY | |
| Type | Market-dependent versions:· Si/C Li-Ion 5850 mAh (Global)· Si/C Li-Ion 5270 mAh (Europe only) |
| Charging | 100W wired, 100% in 33 min 80W wireless, 100% in 44 min Reverse wireless 5W reverse wired |
| MISC | |
| Colors | Lunar shadow Grey, Breeze Blue, Black, White |
| Models | PTP-N49, PTP-AN10 |
| Price | $ 858.42 / £ 899.00 / € 779.00 |
| EU LABEL | |
| Energy | Class A |
| Battery | 56:27h endurance, 1200 cycles |
| Free fall | Class C (90 falls) |
| Repairability | Class B |
| OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 2767943 (v10) GeekBench: 9291 (v6) 3DMark: 6723 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1521 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -22.8 LUFS (Excellent) |
| Battery | Active use score 13:53h |