| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2023, July 26 |
| Status | Available. Released 2023, August 11 |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13, up to 4 major Android upgrades, One UI 6.1.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 154.9 x 129.9 x 6.1 mmFolded: 154.9 x 67.1 x 13.4 mm |
| Weight | 253 g (8.92 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Info | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum frame Stylus support |
| DISPLAY | |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Size | 7.6 inches, 183.2 cm2 (~91.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1812 x 2176 pixels (~373 ppi density) |
| Info | Cover display: Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, Corning Gorilla Glass Victus 2 6.2 inches, 904 x 2316 pixels, 23.1:9 ratio |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| Info | UFS 4.0 |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 66mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 12mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), HDR10+ |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/3.0", 2.0µm, under display Cover camera: 10 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3.0", 1.22µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Info | High-bitrate audio support |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Info | 2, 5, 38, 41, 66, 71, 78 SA/NSA/Sub6 - Canada |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 - International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Info | Samsung DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 4400 mAh |
| Charging | 25W wired, 50% in 30 min 15W wireless 4.5W reverse wireless |
| MISC | |
| Main Display | 7.6-inch Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Cover Display | 6.2-inch Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, Victus 2 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory | 12GB RAM, up to 1TB UFS 4.0 Storage |
| Rear Camera | 50MP Wide (OIS), 10MP Telephoto (3x Zoom), 12MP Ultrawide |
| Battery & Charging | 4400 mAh, 25W Wired, 15W Wireless |
| Build Materials | Armor Aluminum Frame, Gorilla Glass Victus 2 |
| Durability | IPX8 Water Resistant |
| Weight | 253 g |
| Connectivity | 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, UWB, NFC |
| Colors | Icy Blue, Phantom Black, Cream, Gray, Blue |
| Models | SM-F946B, SM-F946B/DS, SM-F946U, SM-F946U1, SM-F946N, SM-F946W, SM-F9460 |
| SAR | 1.16 W/kg (head) |
| SAR EU | 1.24 W/kg (head) 1.19 W/kg (body) |
| Price | $ 749.00 / C$ 849.99 / £ 545.06 / € 761.93 / ₹ 93,500 |
| OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 1250358 (v9), 1519358 (v10) GeekBench: 4824 (v5.5), 5396 (v6.0) GFXBench: 65fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 1257 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -25.9 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 12:01h |
| Battery (old) | Endurance rating 95h |