| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2024, November 26 |
| Status | Available. Released 2024, November 26 |
| PLATFORM | |
| OS | HarmonyOS 4.3 |
| Chipset | Kirin 9020 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz & 3x2.15 GHz & 4x1.6 GHz) |
| GPU | Maleoon 920 |
| BODY | |
| Dimensions | 160.9 x 75.9 x 7.8 mm (6.33 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Info | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 4m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 2500 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 108.8 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1216 x 2688 pixels (~440 ppi density) |
| Protection | Huawei Kunlun Glass 2 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 12 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Info | High-definition audio |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Info | CDMA2000 1x |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Info | BDS Satellite Messaging (Two-way) - China only |
| BATTERY | |
| Type | 5300 mAh |
| Charging | 66W wired 50W wireless 7.5W reverse wireless 5W reverse wired |
| MISC | |
| Colors | Black, Purple, White, Green |
| Models | CLS-AL00 |
| Price | About 720 EUR |