| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2024, January 15 |
| Status | Available. Released 2024, January 15 |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13, up to 3 major Android upgrades, HyperOS |
| Chipset | Mediatek Helio G99 Ultra |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| BODY | |
| Dimensions | 161.1 x 75 x 8 mm (6.34 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Info | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 500 nits (typ), 1000 nits (HBM), 1300 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Info | UFS 2.2 |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 200 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.4", 1.0µm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.4, (wide), 1/3.0", 1.0µm |
| Video | 1080p@30/60fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| Info | Virtual proximity sensing |
| BATTERY | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 67W wired, 50% in 16 min, 100% in 46 min |
| MISC | |
| Display | 6.67" AMOLED, 120Hz, 1300 nits peak |
| Processor | MediaTek Helio G99 Ultra (6nm) |
| Main Camera | 200 MP, f/1.7, OIS, Multi-directional PDAF |
| Battery | 5000 mAh with 67W wired charging |
| Software | Android 13, HyperOS |
| Storage | Up to 512GB UFS 2.2 with microSD support |
| Build | Gorilla Glass 5 front, IP54 dust/water resistance |
| Audio | Dual speakers + 3.5mm headphone jack |
| Colors | Midnight Black, Lavender Purple, Forest Green |
| Models | 23117RA68G, 2312FPCA6G |
| SAR | 1.09 W/kg (head) 1.09 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.99 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
| Price | € 221.83 / £ 202.69 |
| OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 382881 (v9), 428545 (v10) GeekBench: 1844 (v5), 1942 (v6) GFXBench ES 3.1: 15fps (offscreen 1080p) |
| Display | 1047 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -26.4 LUFS (Good) |
| Battery | Active use score 11:36h |