| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2023, December 14 |
| Status | Available. Released 2023, December 22 |
| PLATFORM | |
| OS | Android 14, OriginOS 4 |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| BODY | |
| Dimensions | 164.4 x 75.1 x 7.5 mm (6.47 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 185.8 g (6.56 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Info | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2800 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Info | UFS 2.2 |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Info | 24-bit/192kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Info | CDMA2000 1x |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 80W wired, PD Reverse wired |
| MISC | |
| Display | 6.78-inch AMOLED, 120Hz, 2800 nits peak |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Main Camera | 50 MP f/1.9 (wide) OIS + 8 MP f/2.2 (ultrawide) |
| Selfie Camera | 50 MP f/2.0 with AF and Dual-LED flash |
| Battery & Charging | 5000 mAh, 80W wired, Reverse wired |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Software | Android 14, OriginOS 4 |
| Audio | 24-bit/192kHz Hi-Res, Snapdragon Sound |
| Dimensions | 164.4 x 75.1 x 7.5 mm, 185.8g |
| Protection | IP54 dust and water splash resistant |
| Colors | Black, Blue/Green, Silver, Purple |
| Models | V2323A |
| Price | About 300 EUR |