| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2024, May 30 |
| Status | Available. Released 2024, May 30 |
| PLATFORM | |
| OS | Android 14, OriginOS 4 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-X3 & 3x3.0 GHz Cortex-A715 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 |
| BODY | |
| Dimensions | 164.1 x 75 x 7.6 mm (6.46 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Info | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Info | UFS 3.1 |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 50 MP, f/1.9, (telephoto), PDAF, OIS, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 106˚ (ultrawide) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Info | CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion 5500 mAh |
| Charging | 80W wired, PD Reverse wired |
| MISC | |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm) |
| Display | 6.78" AMOLED, 120Hz, 4500 nits (peak) |
| RAM/Storage | Up to 16GB RAM / 512GB UFS 3.1 |
| Main Camera | 50 MP (Wide) OIS + 50 MP (Telephoto) 2x OIS + 8 MP (Ultrawide) |
| Selfie Camera | 50 MP, f/2.0, AF |
| Battery | 5500 mAh Si/C with 80W Wired Charging |
| Ingress Protection | IP68/IP69K dust and water resistant |
| Connectivity | 5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3, NFC, IR Port |
| Colors | Gray, Green, Light Blue |
| Models | V2362A |
| Price | About 420 EUR |