| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2025, January 10 |
| Status | Available. Released 2025, January 15 |
| PLATFORM | |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades, HyperOS |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| BODY | |
| Dimensions | 162.3 x 74.4 x 8.4 mm (6.39 x 2.93 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), plastic back or silicone polymer back (eco leather), plastic frame |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Info | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 1920Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, 3000 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Info | UFS 2.2 |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 200 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@24/30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/4.0", 0.7µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | No |
| Info | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
| BATTERY | |
| Type | 5110 mAh |
| Charging | 45W wired, PD |
| MISC | |
| Display | 6.67" AMOLED, 120Hz, 3000 nits (peak), 1220 x 2712 pixels |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Ultra (4 nm) |
| Main Camera | 200 MP, f/1.7, OIS + 8 MP Ultrawide + 2 MP Macro |
| Battery | 5110 mAh with 45W Wired Charging |
| Durability | IP68 Dust/Water Resistant, Gorilla Glass Victus 2 |
| OS | Android 14, HyperOS |
| RAM/Storage | 8GB/12GB RAM, 256GB/512GB UFS 2.2 |
| Biometrics | Under-display optical fingerprint sensor |
| Audio | Stereo Speakers, Dolby Atmos, Hi-Res Audio |
| Network | 5G SA/NSA, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, NFC |
| Colors | Lavender Purple, Coral Green, Midnight Black |
| Models | 24090RA29G |
| SAR | 1.09 W/kg (head) 1.06 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.99 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
| Price | $ 295.00 / £ 218.00 / € 244.42 |
| EU LABEL | |
| Energy | Class C |
| Battery | 40:51h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class B (180 falls) |
| Repairability | Class C |
| OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 684320 (v10) GeekBench: 2913 (v6) 3DMark: 849 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1138 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -26.7 LUFS (Good) |
| Battery | Active use score 11:39h |