| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2024, September 26 |
| Status | Available. Released 2024, September 26 |
| PLATFORM | |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades, HyperOS |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| BODY | |
| Dimensions | 162.3 x 74.4 x 8.2 mm or 8.5 mm |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), plastic back or silicone polymer back (eco leather) |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Info | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Manufacturer-rated water-resistance (up to 2m for 24 hours) IP69K (market/region dependent) |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 3000 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Info | UFS 2.2 |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.96", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@24/30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/4.0", 0.7µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Info | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Info | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - India |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 - India |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - India |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity (ultrasonic) |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion 5500 mAh |
| Charging | 45W wired, PD3.0 |
| MISC | |
| Display | 6.67-inch AMOLED, 1.5K, 120Hz, 3000 nits, 68B Colors |
| Processor | Mediatek Dimensity 7300 Ultra (4 nm) |
| Battery | 5500 mAh Si/C with 45W Wired Charging |
| Durability | IP68/IP69 Rating, Gorilla Glass Victus 2 |
| Main Camera | 50 MP (f/1.5, OIS) + 8 MP (Ultrawide) + 2 MP (Macro) |
| Storage Type | UFS 2.2 (128GB/256GB/512GB) |
| OS | Android 14 with HyperOS (3 Years Upgrades) |
| Front Camera | 20 MP, f/2.2, 1080p@60fps |
| Colors | Titan Black, Phantom Purple, Spectre Blue, White |
| Models | 24090RA29C, 24090RA29I |
| SAR EU | 0.93 W/kg (head) 0.83 W/kg (body) |
| Price | ₹ 21,998 |