| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2024, August 21 |
| Status | Available. Released 2024, August 23 |
| PLATFORM | |
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades, Funtouch 14 |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| BODY | |
| Dimensions | 163.7 x 75 x 7.5 or 8.0 mm |
| Weight | 185 g or 190 g (6.53 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Info | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 4500 nits (peak) |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Protection | Schott Xensation |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Info | UFS 2.2 |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.0", 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Info | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion 5500 mAh |
| Charging | 80W wired, 50% in 21 min 7.5W reverse wired |
| MISC | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Display | 6.77-inch AMOLED, 120Hz, 4500 nits (peak) |
| Battery | 5500 mAh with 80W FlashCharge |
| Main Camera | 50 MP (f/1.8, OIS) + 8 MP Ultrawide |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
| Protection | Schott Xensation Glass, IP64 Rating |
| Connectivity | 5G (SA/NSA), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4 |
| Colors | Flamboyant Orange, Luxe Marble |
| Models | I2305 |
| Price | About 270 EUR |