| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2026, January |
| Status | Available. Released 2026, January |
| PLATFORM | |
| OS | Android 16, DokeOS_P 5.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 |
| CPU | Octa-core (2x2.8 GHz Cortex-A715 & 6x 2.0 Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| BODY | |
| Dimensions | 280.2 x 194.2 x 8.2 mm (11.03 x 7.65 x 0.32 in) |
| Weight | 690 g (1.52 lb) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 350 nits (typ) |
| Size | 12.2 inches, 443.2 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2400 x 1600 pixels, 3:2 ratio (~236 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76" |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/4" |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Info | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 20, 19, 28, 25, 26, 30, 40, 41, 38, 34, 39, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | 10000 mAh |
| Charging | 55W wired |
| MISC | |
| Display | 12.2" IPS LCD, 120Hz, 2400 x 1600 pixels |
| Protection | Mohs level 5 Glass, EU Label Free fall Class A |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 (4nm) |
| Memory | Up to 16GB RAM, 512GB Storage, microSDXC support |
| Battery | 10000 mAh with 55W Wired Charging |
| OS | Android 16, DokeOS_P 5.0 |
| Main Camera | 50 MP, f/1.8, 1440p Video |
| Weight | 690 g (1.52 lb) |
| Colors | Space Grey, Flash Gold |
| EU LABEL | |
| Energy | Class B |
| Battery | 258:38h endurance, 800 cycles |
| Free fall | Class A (208 falls) |
| Repairability | Class B |