| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2023, November 23 |
| Status | Available. Released 2023, December 01 |
| PLATFORM | |
| OS | Android 14, ColorOS 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| BODY | |
| Dimensions | 163 x 74.2 x 8.2 mm (6.42 x 2.92 x 0.32 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| DISPLAY | |
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1600 nits (peak) |
| Size | 6.74 inches, 109.2 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1240 x 2772 pixels, 20:9 ratio (~451 ppi density) |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Info | UFS 3.1 |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 32 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.74", 0.8µm, PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/2.74", 0.8µm, AF |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Info | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Info | CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 4700 mAh |
| Charging | 80W wired, PD, QC3, 50% in 11 min, 100% in 27 min Reverse wired |
| MISC | |
| Colors | Black, Green, Silver |
| Models | PJJ110 |
| Price | About 450 EUR |