| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2023, November 29 |
| Status | Available. Released 2023, November 29 |
| PLATFORM | |
| OS | Android 14, HyperOS |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8300 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| BODY | |
| Dimensions | 160.5 x 74.3 x 8.1 mm (6.32 x 2.93 x 0.32 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| DISPLAY | |
| Type | OLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1800 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Info | UFS 4.0 |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 64 MP, (wide), 1/2.0", PDAF, OIS 8 MP, 120˚, (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@24/30fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, (wide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Info | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Info | CDMA2000 1x |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5500 mAh |
| Charging | 90W wired, PD3.0, QC2, 100% in 34 min |
| MISC | |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8300 Ultra (4 nm) |
| Display | 6.67" OLED, 120Hz, 1800 nits, 1220 x 2712 px |
| Storage | UFS 4.0 (256GB to 1TB options) |
| Main Camera | 64 MP (wide) with OIS + 8 MP (ultrawide) + 2 MP (macro) |
| Battery | 5500 mAh with 90W Wired Charging |
| Software | Android 14, HyperOS |
| RAM | 8GB, 12GB, or 16GB LPDDR5X |
| Weight | 198 g |
| Connectivity | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, NFC, Infrared Port |
| Audio | Stereo speakers, 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Colors | Black, White, Mint |
| Models | 2311DRK48C |
| Price | About 260 EUR |