| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2024, May 23 |
| Status | Available. Released 2024, May 23 |
| PLATFORM | |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades, HyperOS |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| BODY | |
| Dimensions | 160.9 x 75 x 8.2 mm (6.33 x 2.95 x 0.32 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Info | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, 700 nits (typ), 1200 nits (HBM), 4000 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~89.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~526 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Info | UFS 4.0 |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.6, (wide), 1/1.55", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Info | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 (market/region dependent), tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| BATTERY | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 120W wired, PD3.0, QC3+, 100% in 19 min |
| MISC | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Display | 6.67-inch AMOLED, 120Hz, 4000 nits (peak), 1440 x 3200 px |
| Charging | 120W Wired, 100% in 19 min (advertised) |
| Main Camera | 50 MP, f/1.6, OIS + 8 MP Ultra-wide + 2 MP Macro |
| Storage/RAM | Up to 1TB UFS 4.0, 16GB LPDDR5X RAM |
| Build Materials | Gorilla Glass 5 front, Glass back, Aluminum frame |
| Battery | 5000 mAh |
| OS | Android 14 with HyperOS |
| Connectivity | 5G, Wi-Fi 7 (region dependent), Bluetooth 5.3, NFC |
| Weight | 209 g |
| Colors | Black, White |
| Models | 23113RKC6G |
| SAR | 1.09 W/kg (head) 1.08 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.99 W/kg (head) 1.00 W/kg (body) |
| Price | $ 389.99 / £ 289.00 / € 344.99 |
| OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 1287854 (v9), 1584439 (v10) GeekBench: 4859 (v5), 5310 (v6) |
| Display | 1203 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -24.8 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 10:29h |