| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2024, April 16 |
| Status | Available. Released 2024, May 15 |
| PLATFORM | |
| OS | Android 14, upgradable to Android 15, up to 3 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) - InternationalQualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) - LATAM |
| CPU | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) - InternationalOcta-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) - LATAM |
| GPU | Adreno 710 |
| BODY | |
| Dimensions | 161.9 x 73.1 x 7.9 mm (6.37 x 2.88 x 0.31 in) |
| Weight | 174.9 g (6.17 oz) |
| Build | Glass front, silicone polymer back (eco leather), plastic frame |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Info | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Type | P-OLED, 1B colors, 120Hz (LATAM), 144Hz (INT), 1600 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~91.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Info | UFS 2.2 |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 - International |
| Info | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42 - India |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Info | Smart Connect (Ready For) support |
| BATTERY | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 68W wired, 50% in 15 min |
| MISC | |
| Display | 6.7-inch P-OLED, 144Hz (INT), 1600 nits peak |
| Processor | Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) - International |
| RAM/Storage | Up to 12GB RAM, 512GB UFS 2.2 |
| Main Camera | 50 MP, f/1.9, OIS + 13 MP Ultrawide with AF |
| Selfie Camera | 32 MP, f/2.5 |
| Battery | 5000 mAh with 68W Wired Charging |
| Protection | IP68 Dust/Water Resistant, Gorilla Glass 5 |
| Build Materials | Silicone polymer (eco leather) back, plastic frame |
| Audio | Stereo speakers with Dolby Atmos tuning |
| Software | Android 14 with Hello UI |
| Colors | Forest Blue, Marshmallow Blue, Hot Pink |
| Models | XT2429-1 |
| Price | $ 249.00 / € 213.50 / ₹ 18,509 |
| OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 520319 (v9), 580458 (v10) GeekBench: 2885 (v5), 2938 (v6) 3DMark: 793 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1322 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -24.2 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 12:40h |